Пошук
fidelium
+38 (063) 183-01-98

Обшук: правильна поведінка

Обшук: правильна поведінка | Адвокатське об'єднання Fidelium

Обшук в офісі або будинку надовго вибиває з колії будь-якої людини, особливо якщо візит правоохоронців несподіваний. Більшість людей, в тому числі – керівники і співробітники підприємств, не знають про елементарні правила поведінки під час обшуку. Спробуємо заповнити ці прогалини, розповівши про те, як треба себе вести, якщо обшук проходить у вашій оселі або на роботі. Не пропустіть актуальну інформацію!

Як проводиться обшук і що треба врахувати?

Від моменту проникнення в житло або офіс до його кінця, уповноваженою особою проводиться відеозапис. Підозрювана в кримінальному злочині людина має право заявити клопотання про самостійну фіксації всього, що відбувається. Законодавчо це не забороняється, але попередити про бажання скористатися відеокамерою треба всіх присутніх.

Як показує практика, правоохоронцям таке часто не подобається. Вони можуть інкримінувати вам спробу перешкодити обшуку. Радимо спокійно пояснити, що перешкод обшуку ви лагодити не збирається і фіксувати те, що відбувається, відійшовши на невелику відстань.

Згідно зі статтею 236 КПК України слідчий отримує постанову на обшук в суді. У постанові обов'язково повинні бути чітко вказані:

  • Термін дії постанови, який не може перевищувати одного місяця після його винесення.
  • ПІБ слідчого або прокурора, який проводить обшук.
  • Законодавчі положення, на основі яких виноситься постанова.
  • Автомобіль, житло, гараж, офіс або інше приміщення, які повинні бути піддані обшуку.
  • ПІБ особи, якій належить володіння.

Бувають ситуації, коли прокурор або слідчий хоче провести обшук у кримінальному провадженні, коли адреса приміщень, зазначених в судовій ухвалі хоч на 1 букву відрізняється від фактичного. Негайно повідомте проводить обшук слідчому або прокурору про цей факт. Наполягайте на тому, що обшук проводиться незаконно і потрапляє під ознака кримінального правопорушення. Можете послатися на статтю 162 КК України і викликати поліцейських.

Іноді ордер на обшук і огляд приміщення надається одному слідчому або прокурору, а фактично проводить його зовсім інший. Як діяти в такій ситуації?

Вимагайте виписку з Єдиного реєстру досудових розслідувань і постанову про доручення проведення досудового розслідування декількома слідчими, в якому вказані прізвища всіх, задіяних у кримінальному провадженні.

В не залежності від того, де проходить обшук: в оселі, офісі, гаражі, власник має право на допомогу адвоката. Радимо звертатися за допомогою досвідченого і кваліфікованого адвоката якомога раніше! Зробити це можна на будь-якій стадії обшуку. Попросіть слідчого або прокурора почекати приїзду вашого захисника.

Оптимально надати перераховані в постанові речі співробітникам правоохоронних органів негайно і добровільно. На їхню вимогу відкривайте ящики, сейфи, двері, тому, що в Якщо Ви не погоджуєтеся їх просто зламають. Те ж саме стосується мостин і стін. Якщо слідчий або прокурор вважають, що ви щось ховаєте, то підлоги можуть зірвати, а в стінах зробити отвори.

Запам'ятайте: всі речі, які виявлені в ході обшуку, але на відеокамеру уповноваженої особи не зафіксовано, в протокол обшуку вноситися не можуть! Такий факт мав місце? Це обов'язково вноситься до протоколу обшуку під відеозапис слідчої дії.

Як себе вести, якщо з обшуком нагрянули до вас додому?

В першу чергу, зберігайте спокій і не панікуйте. Від вашої врівноваженості залежить дуже багато чого. Погрожувати співробітникам правоохоронних органів і вживати в спілкуванні з ними нецензурну лайку не варто. Цими діями ви нашкодите самі собі.

Також не піддавайтеся на провокації і уникайте будь-яких фізичних контактів. Постарайтеся не втрачати зі свого поля зору жодної людини, яка проводить обшук.Перед тим, як пустити слідчих або прокурорів у своє житло, переконайтеся що вони мають для цього достатньо підстав.

На якій підставі поліція може увійти в квартиру? Досить постанови на обшук суду.

Відразу довідаєтеся про причини, чому у вас проводиться обшук. Це перше що ви повинні запитати після того, як відкрили двері, а правоохоронці представилися в передбаченому законом порядку і пояснили, що мають намір робити.

Вимагайте документи прийшли, щоб встановити їх особи. Не покладайтеся на свою пам'ять і запишіть реквізити кожного співробітника поліції, які прийшли на слідчі дії. Це гарантується ч. 3. ст. 18 закону України «Про Національну поліції». Якщо ви не перепишіть точні дані з документів, подати скаргу в прокуратуру не вийде.

Іноді з обшуком приходять посеред ночі або рано вранці, в період від 22:00 до 6:00. З'ясуйте, чим обумовлена ​​така нагальність. Треба звернути увагу, які дата і час проведення обшуку вказані в протоколі. Обов'язково вкажіть в ньому, що обшук проводився в нічний час, і які для цього були підстави.

З обшуком прийшли без слідчого, прізвище якого вказана в протоколі?

Є всі підстави не пускати їх усередину приміщення, навіть якщо прийшли посилаються на ст. 41 КПК України. У свою чергу, сміливо апелюйте до ст. 236 КПК України, в якій мовиться, що рішення про дозвіл на обшук виконується слідчим або прокурором. Якщо оперативники наполягатимуть і загрожувати неприємними наслідками - відразу ж викликайте поліцію. Ті, що прийшли все-таки приступили до обшуку? Не заважайте його проходженню, але по завершенню обов'язково внесіть всі зауваження до протоколу.

Оперативники і слідчий вимагають давати показання і пояснення?

Цього робити не варто. Чи не повідомляйте їм ніякої додаткової інформації самі і попросіть про те ж своїх близьких. Все одно намагаються допитати? Вимагайте повістку на допит. Він може відбутися не раніше, ніж через 3 дні після проведення обшуку, тому ви встигнете заручитися підтримкою адвоката.

Коли слідчі дії закінчені, під відеозапис оперуповноваженої особи і в протоколі вкажіть всі порушення, які були зафіксовані. Сторінки протоколу необхідно пронумерувати і вимагайте копію. Якщо в цьому відмовлять, перепишіть його від руки або сфотографуйте. Про відмову надати копію обов'язково вкажіть в протоколі обшуку.

Відзначимо, що по закінченню слідчої дії в протоколі розписуються всі його учасники, правоохоронці, поняті під час обшуку і особа, у якого він проводився.

Не зайвим буде вимагати складання повного переліку вилучених документів або речей, а також зйомка цього процесу на відеокамеру. Якщо слідчий або прокурор відмовляються це виконувати, складіть список самі в присутності понятих. Якщо знехтувати складанням списку, потім важко довести, що саме і в якій кількості вилучалося.

Обшук на підприємстві: як себе вести?

Обшук на підприємстві відрізняється від обшуку житла деякими нюансами.

Перший крок, який повинні зробити все співробітники - вимкнути комп'ютери, попередньо вийшовши з месенджерів, поштових клієнтів і т.д., витягнути флешки і інші накопичувачі.

Не панікуйте і простежте за тим, щоб паніці не піддавалися співробітники. Ховати ноутбук в шафі, гарячково позбавлятися від паперів або здійснювати інші необачні дії - тільки залучати додаткову увагу слідчих і сильніше порушувати їх підозри.

Ні на одну хвилину не залишайте «відвідувачів» в приміщенні одних. Також не радимо брати в руки чужі речі.

Відповідно до букви закону, в приміщення правоохоронці можуть увійти тільки один раз. Як тільки вони знайшли конкретну кімнату і вийшли звідти, бажано одразу ж її закрити. Будь-які спроби повторного проникнення можна відхиляти або фіксувати на відео. Обов'язково вкажіть цей факт в протоколі.

І нарешті, повідомте правоохоронцям, що не будете давати показань негайно, і готові прийти на допит зі своїм адвокатом, отримавши повістку попередньо за три дні, як цього вимагає закон.

Незалежно, обшукували ваш офіс чи ні, постарайтеся дотримуватися простих заходів безпеки, які ускладнять пошук компрометуючої інформації:

  • Не зберігайте на робочому столі важливі ділові папери.
  • На комп'ютері не повинно бути зайвої інформації по роботі. Перенесіть її в хмару або на зовнішній сервер.
  • Регулярно очищайте корпоративну пошту.
  • Пропрацюйте дії на випадок обшуку, проинструктировав співробітників.

Якщо до вас додому або на роботу можуть прийти з обшуком, негайно зверніться до досвідченого адвоката. У компанії «Фіделіум» працюють адвокати, які мають великий досвід в сфері кримінального права. Звертайтеся до нас за допомогою і ми обов'язково відстоїмо ваші права!

Коментарі

Відповісти за допомогою Facebook:

Отримати консультацію з нашими фахівцями

Cookies

Цей сайт використовує файли cookie. Більш докладні дані ви можете знайти
в політиці щодо захисту персональних даних