
Думаю, що у кожного третього громадянина виникала ситуація коли посеред дороги, особливо у темну пору доби до вас підходили працівники поліції та вимагали пред’явити документи. У деяких випадках доходило і до того, що вони застосовували психологічний пресинг погрожуючи, що заберуть у відділок та будуть тримати там.
Так, звісно згідно ЗУ «Про Національну Поліцію» захід у вигляді перевірки документів передбачений статтею 32, а конкретно:
«Поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у таких випадках:
- якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
- якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
- якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
- якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
- якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
- якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.»
З аналізу даної статті можна зробити висновок, що просто так без причини у вас ніхто не може вимагати пред’явити документи, які посвідчують особу. Хоча і більшість положень статті є суто оціночними і поліцейські звісно їх тлумачитимуть на свою користь, що в деяких випадках дозволить зловживати своїми повноваженнями.
Спеціального обов’язку носити документи немає у чинному законодавстві, але наша порада, краще за все мати при собі документ, який посвідчуватиме вашу особу.
Також слід наголосити, що без причини вас не можуть забрати з собою у відділок, лише забрати зможуть виключно тільки тоді, коли ви вчинили або вчиняєте адміністративне правопорушення. В такому разі згідно ст. 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення вас можуть затримати не більше ніж 3 години.
Що перш за все ви повинні зробити коли до Вас звернулися працівники поліції?
- попросити пред’явити документи та записати номер жетону, який знаходиться на формі.
- запитати причину перевірки документів;
Якщо все ж таки вас затримали та доставили у відділок, поліцейські зобов’язані скласти протокол затримання. Вашим завданням є перевірити правильність складання протоколу, а саме дати та часу затримання, а також причини такого затримання. Також мають бути підписи свідків.
Запам’ятайте та запишіть дані цих свідків, адже у майбутньому може пригодитися і послугувати на вашу користь.
Також пам’ятайте, що ні в якому випадку не дозволяйте Вас обшукувати працівниками поліції, адже для цього повинні бути підстави та проводитися така дія повинна чітко визначеною процедурою. Як показує практика в окремих випадках під час такого обшуку інколи можуть і непримітно «підкинути» заборонені в обігу речовини або предмети.
Краще за все у такій ситуації відразу зателефонувати до знайомого юриста або адвоката, який вас проконсультує та допоможе вам.
Партнер Адвокатського об’єднання «ФІДЕЛІУМ»
Адвокат Четвертак Костянтин Сергійович
Коментарі
Відповісти за допомогою Facebook: