Споживачі звільняються від сплати судового збору при зверненні з  позовом до суду щодо захисту їх прав

Інформаційний лист від 09.08.2017 № 93-1517/0/4-17 «Щодо застосування частини третьої статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів», адресований головам апеляційних судів областей, Апеляційного суду міста Києва, а також для врахування в роботі судів першої інстанції,  на своїй сторінці оприлюднив Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

У новій редакції Закону України «Про судовий збір», яка набрала законної сили 01.09.2015 р., зі статті 5 було виключено положення про звільнення споживача зі сплати судового збору за позовами, пов’язаними з порушенням їх прав.

Натомість Закон України «Про захист права споживачів» містить положення про звільнення споживача від сплати судового збору.

У зв’язку з наявністю даної колізії суди різних інстанцій приймали різні, часто діаметрально протилежні рішення.

Проте Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ поставив крапку у даному питанні, зазначивши, що «сама по собі відсутність такої категорії позивачів в переліку звільнених від сплати судового збору не може означати, що споживачі такої пільги не мають, оскільки вона встановлена спеціальним Законом, який гарантує реалізацію і захист їх прав».

Крім того, ВССУ зазначив, що підстави звільнення від сплати судового збору не обмежуються розглядом справи в суді першої інстанції, оскільки ст. 13 ЦПК України гарантується апеляційне та касаційне оскарження судового рішення, прийнятого за результатами розгляду його позову.

Юридична компанія «Фіделіум Груп»