Пошук
fidelium
+38 (063) 183-01-98

Трудовий договір в Україні

Трудовий договір в Україні | Адвокатське об'єднання Fidelium

Сьогодні на українському ринку праці, в тому числі в Києві, наймачі і працівники все частіше відмовляються від неофіційного працевлаштування і практикують прозору трудову політику. Термін «трудовий договір» знайомий кожній людині, яка хоча б раз була здобувачем будь-якої посади. Яке значення має трудовий договір з працівником для нього самого і роботодавця? Якими бувають трудові договори? Як складається документ і навіщо треба його складати? Корисна та актуальна інформація по темі в цій статті!

Трудовий договір в Україні в 2020 році

У трудовому договорі відображені права і обов'язки сторін, регламентуються характер і обсяг виконуваної роботи, умови грошової винагороди і преміювання та інші важливі моменти:

 • Відповідність кваліфікації найманого працівника займаній посаді (вимогами професійної придатності обов'язково озвучують під час співбесіди, але й в трудовому договорі їх теж прописують).
 • Службові обов'язки і компетенції.
 • Згода працівника дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, визначених політикою компанії (наприклад, носіння уніформи, дотримання умов конфіденційності і т.д.).
 • Як і в які терміни буде оплачуватися праця співробітника, як відбуваються заохочувальні виплати (наприклад, преміювання).
 • Забезпечення працівника робочим місцем і всіма необхідними умовами для праці.
 • Зобов'язання роботодавця виконувати норми трудового законодавства і умови колективного договору.

Як правило, в типовій трудовий договір Україна також вносяться умови соціальних гарантій працівнику, в тому числі - відпустка, навчання, лікування, проходження підвищення кваліфікації. Основа трудового договору - колективна угода, в якому ці нюанси розкриті детально. При оформленні на роботу його представляють для ознайомлення нового співробітника.

Відзначимо, що обсяг, перелік і характер роботи в трудовому договорі може не вказуватися, якщо працівника зарахували в штат. Обов'язки штатної одиниці відображені в посадовій інструкції.

Між ким укладають трудовий договір?

Багато людей помилково вважають, що влаштовуючись на роботу, підписують договір з керівником підприємства або організації. Це оману. КЗпП України говорить, що сторони договору - працівник і роботодавець, який може бути:

 • Фізичною особою, що займається підприємницькою діяльністю.
 • Юридичною особою (підприємства, організації, навчальні заклади і тд.).
 • Самозайнятим особою, що веде приватну письменницьку, медичну, юридичну або іншу практику.

Підпис під договором ставлять працівник і уповноважений представник роботодавця, наприклад, директор підприємства.

Види трудових договорів в Україні

Трудові договори можна класифікувати за характером і формою.

За тривалістю (характеру) вони бувають безстроковими, строковими, для виконання певного обсягу робіт. Терміновий складається, якщо того вимагають особливості виконуваної роботи, цікаві працівника або інші причини, що не суперечать законодавству України.

Ще одна категорія документа - контракт, що укладається на певний термін і має ряд особливостей:

 • Ширші підстави для звільнення працівника.
 • За своєю ініціативою звільнятися не можна.
 • У разі звільнення працівника виплачують мінімальну компенсацію.
  Контракт обов'язково укладається письмово!

За формою трудового договору буває усним і письмовим. Найпоширеніший варіант - договір на письмовому носії, скріплений підписами сторін. Умови, при яких документ складати обов'язково чітко визначаються КЗпП:

 • Це бажання працівника.
 • Стався організований прийом співробітників.
 • На роботу приймається неповнолітній.
 • Робота пов'язана з ризиком для здоров'я.
 • В інших встановлених законодавством випадках.

Зразок трудової угоди в Україні

Обов'язкові атрибути цього документа: найменування, загальні положення і зобов'язання сторін, відомості про соціальних умов та оплати праці, регламент робочого часу, професійне навчання та підвищення кваліфікації, термін дії та підстави для припинення трудового договору, умови пролонгації, дата складання та підпису працівника і роботодавця .

Приклад трудового договору Україна можна легко завантажити в інтернеті. Як правило, відділ кадрів підприємств і організацій на основі типового договору розробляють власні трудові угоди з урахуванням особливостей компанії.

Перед складанням або підписанням цього важливого документа найкраще проконсультуватися з досвідченим адвокатом по трудовому праву. Він простежить за тим, щоб трудовий договір не містив сумнівних пунктів, які б працівника і не суперечив законодавству. Звертайтеся по кваліфіковану допомогу до адвокатського об'єднання «Фіделіум» - ми захистимо ваші права!

Коментарі

Відповісти за допомогою Facebook:

Отримати консультацію з нашими фахівцями

Cookies

Цей сайт використовує файли cookie. Більш докладні дані ви можете знайти
в політиці щодо захисту персональних даних