Пошук
fidelium
+38 (063) 183-01-98

Звільнення з роботи
Що вам потрібно знати

Звільнення, що вам потрібно знати | Адвокатське об'єднання Fidelium

Можливо ви серйозно замислюєтеся про звільнення з роботи. Щоб виключити помилки, непорозуміння, непередбачені ситуації треба знати основні положення Кодексу закону про працю (КЗпП), що регламентує відносини роботодавця і працівника, прочитайте нашу інструкцію щодо звільнення в 2020.

Знання цих нюансів дозволить вам без особливих складнощів покинути місце роботи, в повному обсязі отримати грошові виплати (відпускні, вихідну допомогу, розрахункові, допомогу по безробіттю і т.д.).

У цій статті розповідаємо про все, що потрібно знати про звільнення за власним бажанням в Україні: про права та обов'язки працівника, повноваження роботодавця, гарантії, вимоги та інші важливі моменти.

Які документи регламентують трудові відносини в нашій країні?

Припинення взаємин між роботодавцем і працівником визначаються 38 статтею КЗпП України. Вона присвячена правам та обов'язкам працівника, повноважень роботодавця, гарантіям, особливостям, вимогам та іншим питанням, які виникають при зміні місця роботи.

У 38 статті КЗпП України, звільнення за власним бажанням розглядається в декількох аспектах:

 • Як звільнитися з роботи.
 • Коли написати заяву на звільнення з займаної посади.
 • Як змінити місце працевлаштування без відпрацювання покладеного терміну.
 • Що треба зробити, щоб стати на облік в службі зайнятості.

Звільнення та підстави для нього

Найчастіше звільнення з роботи процедура, на яку впливають не тільки правові, а й морально-етичні фактори. Деякі роботодавці негативно сприймають бажання співробітника змінити місце роботи і трактують цей вчинок як недружній жест.

Звільнення з посади у зв’язку зі скороченням і з інших причин, що ініціюється керівництвом, багато працівників розцінюють як професійну незатребуваність, дискримінацію, вигнання з колективу, незаслужену образу.

Розглянемо питання виключно в правовій площині, абстрагуючись від етичної сторони. Згідно із законодавчими нормами, існує дві сторони, які мають свої права і обов'язки. Їх знання допоможе уникнути неправомірного звільнення або оскаржити дії роботодавця в судовому порядку.

Якими бувають трудові договори?

 • Безстроковими (укладаються на невизначений термін).
 • На певний термін, який визначається згодою сторін.
 • На термін виконання якого-небудь обсягу робіт.

Види звільнень розглядаються в статтях 38, 30, 40 КЗпП. Звільнитися можна за власним бажанням, згодою сторін, ініціативи роботодавця або уповноваженого органу. У статті 36 КЗпП перераховуються підстави, за якими вас можуть звільнити.

Найкраще звільнитися за згодою сторін - обопільною ініціативою, наприклад, при зміні місця проживання або переведення в іншу компанію. Зняття з посади за згодою сторін дає право на постановку на облік в службі зайнятості та отримання допомоги по тимчасовій безробіттю. Відпрацьовувати 14 робочих днів також не доведеться. У свою чергу, роботодавець не зобов'язаний надавати працівникові ці 14 днів для відкликання заяви.

Дискримінація при звільненні

У 2018 році в Трудовий кодекс України були привнесені деякі інновації, зокрема - норми про недопущення гендерної, расової, релігійної чи національної дискримінації. Як дискримінаційні мотиви звільнення не розглядаються:

 1. Стан здоров'я.
 2. Вік.
 3. Уміння.
 4. Рівень освіти.

Як подати заяву на звільнення?

Працівник пише заяву власноруч або подає в друкованому вигляді. Документ скріплюють підписом із зазначенням дати складання. Як правило, його подають до відділу кадрів (кадрову службу) підприємства або організації після усного повідомлення про це безпосереднього керівника.

В окремих випадках працівник звільняється після чотириденний відпрацювання. Знайте стандартну форму заяву про звільнення можна в інтернеті.

Як звільнитися з власної ініціативи?

Звільнення за власною ініціативою не зовсім точно збігається з формулюванням «за власним бажанням» і передає смислове навантаження цієї процедури. Зміна місця проживання, перехід на іншу роботу, догляд в безстрокову відпустку - причин може бути багато.

Звільнитися за власним бажанням можна в разі:

 • Зміни чоловіком / дружиною місця проживання через виконання посадових або службових обов'язків.
 • Настання вагітності.
 • Після здачі вступних іспитів і благополучне зарахування на навчання до вищого навчального закладу.
 • Необхідності догляду за хворим членом сім'ї або дитиною до 14 років.
 • Виходу на пенсію.
 • Перехода на нове місце роботи після успішного проходження конкурсного відбору.

Людина може бути звільнений за власним бажанням та з інших поважних причин, що дає право не відпрацьовувати два тижні в обов'язковому порядку.

Зверніть увагу! Якщо по закінченню двотижневого терміну працівник не покинув компанію або організацію і продовжує працювати на своєму робочому місці, роботодавець не може його звільнити за поданою раніше заявою. Виняток - ситуація, коли вакансію зайняв новий працівник, якому відповідно до трудового законодавства не можна відмовити в працевлаштуванні.

Звільнення за згодою сторін

Це оптимальний спосіб припинення трудових відносин, і не має значення, хто виступає ініціатором - роботодавець або працівник. Головне досягти домовленості про те, що людина залишає своє робоче місце. Обов'язкове відпрацювання 14 днів не потрібно, але і змінити своє рішення та залишитися в компанії не можна.

Кому подавати заяву про звільнення? Як правило, більшість роботодавців цього не вимагають - досить виданого наказу по підприємству або організації. У деяких випадках, щоб уникнути процедурних непорозумінь, кадровики наполягають на його написанні.

Найголовніша перевага звільнення за згодою сторін - можливість стати на облік в регіональному центрі зайнятості і отримувати допомогу по безробіттю з восьмого дня після дати звільнення.

Звільнення з ініціативи роботодавця

Йти з місця роботи з ініціативи роботодавця або його уповноваженого представника найбільш несприятливий варіант розвитку подій. У трудовій книжці записується причина, що призвела до звільнення (згідно зі статтею КЗпП). Це свідчить не на користь людини при повторному влаштуванні на роботу. Виняток - пункт 1 статті 40 КЗпП, згідно з яким працівника звільняють з ініціативи роботодавця у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією підприємства.

Інші причини для звільнення, прописані в статті 40 КЗпП:

 • Невідповідність займаній посаді.
 • Систематичні прогули.
 • Невиконання працівником службових обов'язків.
 • Поява на роботі в стані алкогольного, токсичного або наркотичного сп'яніння.
 • Встановлення фактів розкрадання на робочому місці.
 • Закінчення випробувального терміну.
 • Відновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

У 2018 році Трудовий кодекс був доповнений новими причинами для звільнення:

 • Масові скорочення. Скорочені працівники отримують спеціальну заробітну плату. Ті, хто пропрацював менше 5 років - 1 стандартну зарплату, а мають стаж на одному підприємстві 5-10 років - дві місячні зарплати.
 • Розголошення таємниці підприємства. Наприклад, рецептів виготовлення продуктів, що виробляються, комерційної інформації, кадрових даних.
 • Тимчасове припинення діяльності. Таке трапляється під час масових страйків, активних бойових дій, евакуації.

Матері, незалежно від віку їхньої дитини і кількості дітей звільняються на загальних підставах, що і інші зайняті громадяни. На якісь особливі пільги розраховувати не варто. Існують і додаткові причини для звільнення працівника з ініціативи роботодавця, наприклад, вчинення аморального проступку особою, яка виконує виховні функції. Або винні дії співробітника, який безпосередньо обслуговує грошові, товарні, культурні цінності.

Як відбувається звільнення на випробувальному терміні?

Поширена ситуація: людина влаштувався на роботу в компанію або організацію з випробувальним терміном від одного до трьох місяців. Випробувальний термін встановлюється з метою перевірити відповідність працівника покладених на нього обов'язків.

У категорію людей, які приймаються на роботу без випробувального терміну, входять:

 • Випускники вищих навчальних закладів, які влаштовуються на роботу вперше.
 • Вагітні або мають дітей у віці до трьох років жінки.
 • Демобілізовані військовослужбовці.
 • Люди, які пройшли конкурсний іспит на здобуття будь-якої посади.
 • Неповнолітні особи.

Якщо співробітник не підходить, роботодавець має право його звільнити, письмово попередивши за три дні. Співробітника ознайомлюють з наказом по підприємству, в якому викладені підстави для звільнення. Йому видають належні виплати - залишок зарплати, компенсацію за невикористані дні відпустки і т.д.

Відзначимо, що співробітник не може оскаржити звільнення в установленому для розгляду трудових спорів порядку. Якщо людина звільняється за власною ініціативою, він зобов'язаний попередити роботодавця не пізніше, ніж за два тижні. Двотижнева відпрацювання не обов'язкова в разі переїзду на нове місце проживання, вступу до вищого навчального закладу, вагітності.

Як краще звільнитися, щоб стати на облік в службі зайнятості?

Умова для постановки на облік в регіональний центр зайнятості за місцем проживання - звільнення згідно з пунктом 1 статті 36 КЗпП, тобто за припиненням трудової угоди за згодою сторін. Таким чином, з 8 дня з дати звільнення, людина отримує допомогу по безробіттю. Ті, хто припинив трудові відносини з власної ініціативи або з ініціативи роботодавця, мають право на допомогу по закінченню трьох місяців після постановки на облік в службу зайнятості.

Як компенсують відпустку, яку працівник не «відгуляв»?

При звільненні працівнику мають виплатити грошову компенсацію за дні невикористаної відпустки та додаткової відпустки працівникам з дітьми. Як розраховується розмір компенсації? Виходячи із середньоденної зарплати. Якщо частина грошей ви отримували в конверті, не варто розраховувати на те, що роботодавець віддасть все в повній мірі.

Як звільнитися, якщо роботодавець не відпускає?

Буває, що співробітник хоче звільнитися за будь-якої причини, в тому числі - поважної, а начальство категорично відмовляється його звільняти. Це пряме порушення статті 36 КЗпП України. Що треба зробити? Для початку напишіть заяву з формулюванням «за власним бажанням». Як написати заяву на звільнення в Україні і де взяти відповідну форму ми розповідали вище.

Заява - це повідомлення роботодавцю про те, що ваші трудові відносини припиняються через два тижні. По закінченню цього терміну працівнику повинні віддати трудову книжку і остаточний розрахунок. Роботодавець наполягає далі? Розглянемо план подальших дій.

Спочатку зафіксуйте факт подачі заяви керівнику. Зареєструйте заяву на звільнення в канцелярії або відділі кадрів. Як бути, якщо начальник має вплив на кадровиків і в реєстрації відмовляють? Надішліть заяву рекомендованим листом з описом вкладення на офіційну адресу компанії з повідомленням про отримання. Таким чином, у вас на руках опиняються три підтвердження про те, що керівництво оповіщено про ваше звільнення:

 • Квитанція з відділення пошти про відправлення.
 • Підписана повідомлення про отримання листа від співробітника компанії. Врахуйте, що в такому випадку 14 днів відраховується не з дня написання заяви, а з моменту його отримання компанією. Це важливо! Якщо не вийти на роботу раніше закінчення двотижневого терміну, роботодавець в праві звинувачувати вам прогул і накласти дисциплінарне стягнення.
 • Опис вкладення у лист.

Заяву прийняли, але в останній день відмовилися видати трудову книжку і розрахункові? Без звернення до державних органів не обійтися. Для початку напишіть скаргу до регіонального управління Державної служби з питань праці. Про те, як це зробити, детально розповідаємо нижче!

Куди і як скаржитися на роботодавця?

Найпопулярніша причина для звільнення в Україні - «за власним бажанням». Радимо вивчити норми, прописані в КЗпП і апелювати до них у разі порушення ваших прав роботодавцем.

Якщо ситуація погіршується - звільняється співробітник має право на звернення до Державної інспекції України з питань праці (трудової інспекції). Це - центральний виконавчий орган виконавчої влади, який здійснює свою діяльність в координації з Кабінетом Міністрів України.

Держпраці має такі основні функції:

 • Офіційний нагляд за дотриманням трудового законодавства на підприємствах та організаціях, що перебувають у приватній або державній власності.
 • Повнота і правильність застосування пільг і матеріальних компенсацій для людей, задіяних на шкідливому для здоров'я виробництві.
 • Контроль за дотриманням прав працівників при прийнятті на роботу і звільнення.
 • Нагляд за застосуванням нормативних вимог при працевлаштуванні інвалідів.
 • Недопущення дискримінації при прийомі на роботу і звільнення ВІЛ-інфікованих людей.
 • Контроль за правильністю нарахування компенсацій та інших виплат.
 • Недопущення порушень прав працівника.

Тепер розглянемо випадки, коли можна скаржитися до трудової інспекції на роботодавця. Подавати скаргу варто, коли:

 • Роботодавець примушує звільнитися, надаючи на співробітника тиск. Наприклад, загрожує не виплатити належну компенсацію, створити йому негативну репутацію в діловому середовищі, ставить перед вибором «або підеш добровільно - або за статтею із записом в трудовій книжці».
 • Порушена процедура звільнення. Вас не повідомили письмово за два місяці або зробили ще якісь неправомірні дії? Причини звернутися до вищої інстанції більш, ніж вагомі.
 • У кадровій службі підприємства при звільненні відмовляються видавати трудову книжку. Це є прямим порушенням законодавства.
 • Затримують або не виплачують грошову компенсацію, покладену при звільненні.
 • Керівник або роботодавець шантажують працівника і загрожують йому.
 • Реальних причин для звільнення немає, але людини все одно змушують звільнитися.

Таким чином, щоб подати скаргу до вищої інстанції, людина повинна мати дійсно вагомі причини і знати законодавчі норми. Найчастіше, досить повідомити роботодавця або безпосередньому керівництву про наміри скаржитися до трудової інспекції. Швидше за все, після таких новин адміністратори підприємства захочуть вирішити ситуацію на місці.

Як скласти скаргу і куди її подавати?

Якщо конфлікт неможливо вирішити без втручання трудової інспекції, працівник подає скаргу до трудової інспекції будь-яким зручним способом: поштовим відправленням, через електронну форму на офіційному сайті відомства, за телефоном гарячої лінії, записавшись на прийом до територіального відділення.

При онлайн-подачі скарги пропонується заповнити електронну форму, яку треба заповнити, чесно відповівши на поставлені питання. В інших випадках текст складається самостійно. Найкраще звернутися до грамотним юристам, що спеціалізуються на трудовому праві.

Скаргу треба написати в діловому стилі, уникаючи емоційних перегинів, оціночних суджень, власних висновків. Її текст - це фактичне виклад подій. У скарзі треба вказати:

 • Відомості про працівника.
 • Повна юридична назва компанії або організації.
 • Ім'я та прізвище керівника.
 • Мета подачі скарги.
 • Пропозиції та прохання.

Зверніть увагу! Анонімні звернення не приймаються до розгляду! Скаргу можна супроводити іншими документами - ксерокопією заяви на звільнення, розрахунковими відомостями по виплатах.

Коли трудова інспекція розгляне скаргу працівника, заявнику повідомлять про результати. Якщо рішення вищої інстанції вас задовольнили, дійте відповідно до обставин - повертайтеся на робоче місце, отримуйте невиплачені гроші і т.д. Отриманий результат не влаштовує? Звертайтеся до суду для оскарження рішення інспекції праці.

Щоб зберегти за собою робоче місце або звільнитися з максимальною вигодою для себе знадобиться допомога кваліфікованих юристів. Адвокати компанії «Фіделіум» мають великий досвід у вирішенні трудових спорів. Звертайтеся і ми обов'язково відстоїмо ваші права!

Коментарі

Відповісти за допомогою Facebook:

Отримати консультацію з нашими фахівцями

Cookies

Цей сайт використовує файли cookie. Більш докладні дані ви можете знайти
в політиці щодо захисту персональних даних